Rozmowa kwalifikacyjna a praca

Jednym z pytań, jakie padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest proszenie o zarobki. Potencjalny pracodawca chce wiedzieć, ile zarabiałaś w poprzedniej pracy, jaką pensję chciałabyś zarabiać u niego. Zwykle pyta pierwszy o tę dość drażliwą, lecz ważną kwestię. Przede wszystkim pamiętaj, że pytanie o zarobki nie oznacza, że decyzja o zatrudnieniu już zapadła na Twoją korzyść. Dla pracodawcy, obok kwalifikacji, wykształcenia i cech kandydatki, istotny jest także fakt, ile może na niej zaoszczędzić. Często wybiera on pracowników, którym może zapłacić jak najmniej. To szczególnie dotyczy prywatnych, niedużych firm.

pracaTy, przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz być zrobiona na podobne pytanie, musisz pamiętać również przemyślaną granicę, poniżej której nie możesz już zejść w negocjacjach pieniężnych. Bezwzględnie musisz wiedzieć, ile się przeciętnie na takim stanowisku, o jakie się ubiegasz, zarabia. Nie potrafisz przecież mieć oczekiwań nadmiernie wygórowanych, nie możesz również wiązać się na zaniżoną pensję. Dlatego, zanim wejdziesz do gabinetu pracodawcy na rozmowę kwalifikacyjną, bądź zorientowana w warunkach płacowych. Weź pod uwagę:

? stanowisko, na którym jesteś pracować,

? zakres obowiązków, którym będziesz miała podołać,

? specjalne kwalifikacje lub umiejętności, które musisz być,

? dokształcanie, jeśli jest konieczne, kto je finansuje,

? specyfikę firmy,

? kapitał firmy ? krajowy czy zagraniczny,

? region, w jakim się firma znajduje,

? czas pracy ? normowany czy nienormowany,

? praca w dużym czy niepełnym wymiarze godzin.

Sama wcale nie rozpoczynaj rozmowy na temat pieniędzy. Nawet jeśli padnie pytanie o oczekiwaną przez Ciebie wysokość zarobków, nie podawaj nigdy żadnej konkretnej sumy. Może się np. okazać, że pracodawca, wbrew Twojemu rozeznaniu, chciał Ci zapłacić dwa razy więcej, a Ty swoją propozycją cenową pogrzebałaś tę szansę. Jeśli rozmówca już przyprze Cię do muru bezpośrednim pytaniem, postaraj się je odwrócić. Odpowiedz np. ?Doprawdy nie wiem, ile mogłabym się spodziewać” lub ?Z pewnością, proponując to stanowisko, ma Pan już jakąś sumę na myśli, chciałabym wiedzieć jaką”. Wtedy pracodawca zostaje przyparty do muru i zmuszony odpowiedzieć Ci konkretniej. Raczej nie będzie już używał ogólników, ponieważ szkoda na to czasu. Po jego odpowiedzi zorientuj się, czy zaproponowana wysokość pensji może ulec zmianie, czy możesz ją jeszcze negocjować.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się szybko, zwięźle i na temat – pod kątem celu

Rozmowa kwalifikacyjna trwa zwykle około 30 minut. To jest czas, który pracodawca poświęca tylko Tobie. Musisz go zatem dobrze wykorzystać.

Jesli szukasz wiecej informacji na temat poszukiwania pracy i rozmów kwalifikacyjnych warto zasięgnąć także innych źródeł, bardzo dużo materiałów o pracy można znaleźć w serwisach pracy typu http://praca.owi.pl

Warto zatem zwrócić na to uwagę już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *